Te okropne pleśniawki!

Pleśniawki u dzieci - skuteczne leczenie pleśniawekPleśniawki (czyli powierzchowne zakażenie drożdżakowe błon śluzowych) są częstą przypadłością u małych dzieci. Zwykle występują w postaci białego nalotu pojawiającego się na śluzówce jamy ustnej, ale mogą uwidocznić się również po wewnętrznej stronie policzków, na języku.

Niemowlę może zarazić się za pośrednictwem źle umytych rąk  rodzica, zakażonych brodawek sutkowych oraz z powodu niedomytych smoczków i butelek.

Jak sobie radzić z pleśniawkami? Nie należy ich usuwać wacikiem, ścierając je z błon śluzowych dziecka. Z tą dolegliwością należy zgłosić się do lekarza pediatry.

Zakażone miejsca należy leczyć, stosując preparat przepisany przez lekarza. Musicie pamiętać, że zakażenie drożdżakami wywołuje nieprzyjemne objawy w postaci pieczenia i swędzenia. Dziecko może więc być niespokojne lub będzie niechętnie ssało pierś czy piło z butelki.

W przypadku zakażenia drożdżakami miejsc intymnych, w tym okolic odbytu, również należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza oraz szczególnie zadbać o utrzymanie higieny. Dziecku należy często zmieniać pieluszki, pościel w łóżeczku oraz wietrzyć pupę.

Butelki i smoczki w pierwszym półroczu życia powinny być sterylizowane.

Leczenie infekcji u dziecka powinno przebiegać równolegle z leczeniem drożdżaków u matki lub innych członków rodziny, u których występują objawy infekcji.

W ten sposób domownicy nie będą zarażać się jeden od drugiego.


Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

 

Słowa kluczowe: pleśniawki u dzieci, jak sobie radzić z pleśniawkami, skuteczne leczenie pleśniawek

Może Cię również zainteresować: