Przeziębienie u dziecka - sposoby na przeziębienie

Przeziębienie u dziecka - sposoby na przeziębienie

Maluszki i przedszkolaki chorują niezależnie od pory roku. Najczęściej oczywiście w sezonach przejściowych - pomiędzy jesienią i zimą albo na wiosnę. Jak sobie radzić, gdy pojawi się kaszel, gorączka i katar?

Przyczyny przeziębienia mogą być różne - od zmiennych, sprzyjających infekcjom warunków pogodowych, przez problemy z przestrzeganiem higieny, po niedojrzały układ odpornościowy. Nasze maluchy łapią choroby niezwykle łatwo, dlatego zawsze powinniśmy wiedzieć w jaki sposób możemy im pomóc.

Sposób na bolące gardło u dziecka 

Wraz z gorączką świadczącą o rozpoczynającej się walce z chorobą, w trakcie infekcji przeziębieniowej pojawia się ból gardła. Jest to jeden z pierwszych objawów zakażenia dróg oddechowych, a towarzyszą mu uczucie pieczenia, chrypka, nieprzyjemne drapanie oraz ból przy przełykaniu śliny i mówieniu. Dolegliwość, choć uciążliwa nie jest zbyt groźna. Gdy dziecko boli gardło, powoduje to jedynie silny dyskomfort, który można łagodzić ogólnodostępnymi środkami do płukania gardła, w atomizerze lub dla starszych dzieci przyjemnych pastylkach do ssania. Wszystkie te metody mają działanie odkażające, przeciwzapalne i delikatnie koją ból. 

Jak radzić sobie z katarem i kaszlem u dziecka 

Pociągający nosem przedszkolak bardzo się męczy. Katar najpierw się sączy, potem gęstnieje, a na końcu zatyka mu nos, powodując ciągłe trudności z oddychaniem przez nos. Spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina drapie i przeszkadza w zasypianiu, dlatego warto sięgnąć po odpowiednie krople do nosa dla dzieci, żeby zablokowany nosek odetkać. W przypadku kaszlu najpierw musimy ustalić jego rodzaj - suchy lub mokry. Zadbajmy o odpowiednie nawilżenie powietrza i podanie odpowiedniego do rodzaju kaszlu syropu. Złagodzi on dyskomfort gardełka, zmniejszy drapanie i pomoże naszemu dziecku w odkrztuszaniu wydzieliny.

Jeżeli gorączka rośnie a dolegliwości nasilają się, wybierzmy się do lekarza. Niegroźne z pozoru symptomy przeziębieniowe, mogą okazać się początkiem poważniejszej choroby, takiej  jak angina, zapalenie oskrzeli, grypa czy zapalenie gardła, które wymagać będą diagnostyki i podania odpowiednich leków. W żadnym wypadku nie podawaj antybiotyku (np. pozostałego po poprzedniej infekcji), jeżeli nie został on obecnie zalecony przez lekarza. 

Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
 

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie.  

Może Cię również zainteresować: