Jak chronić malucha przed słońcem

Jak chronić malucha przed słońcem

Delikatna skóra małych dzieci wymaga szczególnej ochrony. Latem, oprócz podstawowej pielęgnacji, musimy także pamiętać o jej właściwym zabezpieczeniu przed promieniami słonecznymi.

„Zdrowa” opalenizna?

Opalenizna jest reakcją obronną organizmu. Każdy z nas ma w swoim organizmie melaninę, substancję chroniącą skórę przed działaniem promieni słonecznych. To właśnie od ilości tego pigmentu zależy kolor naszej skóry, oczu czy włosów. Im więcej go mamy, tym lepsza jest również nasza ochrona przed słońcem.

Cienka skóra dzieci nie wytwarza wystarczającej ilości melaniny, dlatego jest tak bardzo narażona na oparzenia słoneczne. Nieodpowiednio zabezpieczona ulegnie oparzeniu, co może prowadzić do osłabienia układu immunologicznego dziecka.

Słońce i dzieci

Warto przestrzegać kilku prostych zasad, które mogą w znaczącym stopniu zminimalizować ryzyko skutków nadmiernej ekspozycji dziecka na słońce.

W upalny słoneczny dzień nie powinno się wychodzić z domu na spacer z maluchem pomiędzy 11.00 a 15.00. Właśnie w tych godzinach słońce przygrzewa najmocniej i bardzo łatwo wtedy o oparzenia. Jeśli jednak wyjście na zewnątrz jest konieczne, postarajmy się właściwie zabezpieczyć maluszka. Niezwykle istotny jest wybór odpowiednich ubranek dla dziecka. Powinny być uszyte z naturalnych włókien, które pozwolą skórze oddychać. Nie zapomnijmy również o czapce z daszkiem lub kapeluszu- czapka z daszkiem dla dzieci ochroni delikatną główkę malucha. Niezbędne mogą się okazać okulary przeciwsłoneczne dla dzieci posiadające odpowiedni filtr. Koniecznie też posmarujmy malucha kremem dla z filtrem dla dzieci.

Niemowlęta i małe dzieci nie powinny przebywać na słońcu, dlatego postarajmy się, aby na plaży siedziały w zacienionym miejscu. Świetnie sprawdzi się duży parasol lub namiot plażowy, w którym maluch będzie mógł przebywać.

Jaki preparat?

Kosmetyki zakupione w poprzednim sezonie najlepiej wyrzućmy do kosza. U najmniejszych dzieci najlepiej sprawdzi się dobrej jakości filtr mineralny, nazywany także fizycznym, który tworzy na skórze powłokę odbijającą światło i nie wnika w głąb naskórka. U nieco starszych maluchów (powyżej trzeciego roku życia) możemy zastosować dobrej jakości filtry chemiczne.

Pamiętajmy, aby zawsze nakładać odpowiednią dawkę kosmetyku – zbyt cienka warstwa może spowodować, że skóra nie będzie należycie chroniona. W trakcie zabawy krem może się szybko zetrzeć, dlatego ponówmy aplikację po mniej więcej dwóch godzinach lub gdy maluch wyjdzie z wody. Nie zapominajmy o takich miejscach jak nos, uszy, dłonie, stopy czy usta - tam również należy zastosować krem do opalania dla dzieci.

Ochrona przed słońcem jest bardzo ważna w przypadku każdego członka rodziny, dlatego nie zapominajmy także o sobie. Korzystajmy ze słońca z rozsądkiem i bądźmy dobrym przykładem dla swojej pociechy.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Może Cię również zainteresować: