Czy warto dawać dzieciom czekoladę? Jaka czekolada jest najzdrowsza?

Czy warto dawać dzieciom czekoladę? Jaka czekolada jest najzdrowsza?

Mleczna, gorzka, biała, z nadzieniem… czekolada. Przysmak, obok którego nawet nam dorosłym trudno przejść obojętnie. Często jako rodzice stajemy jednak przed  dylematem – podawać ją dziecku czy nie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od wybranego przez nas rodzaju czekolady. Ważne jest także, żeby podawać ją w rozsądnej ilości.

Czekolada powstaje z ziarna kakaowca rosnącego m.in. w Ameryce Południowej, Indiach, Afryce, Stanach Zjednoczonych oraz na Dalekim Wschodzie. Ziarna po zerwaniu poddawane są procesowi fermentacji, a następnie suszone i prażone w wysokiej temperaturze. To właśnie w tym procesie zyskują właściwy kakaowy smak. Wysuszone ziarna pozbawiane są łusek i kruszone. Surowiec ten rozciera się i powstaje tzw. miazga kakaowa. Z miazgi wyciska się tłuszcz, czyli masło kakaowe. Od tego momentu po połączeniu miazgi, tłuszczu i cukru oraz innych składników czekolada nabiera właściwego kształtu.

 

Zdrowa czekolada - jakie są zalety czekolady

Czekolada to pokarm wysokoenergetyczny, podnoszący w naszym mózgu poziom serotoniny i endorfin. To właśnie dlatego po jej zjedzeniu czujemy się odprężeni i szczęśliwi, a nasze samopoczucie się poprawia.

Czekolada to źródło witamin A, D, E, K, C, B1, B2, PP, B6, B12, a także kwasu foliowego, kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Zawiera ona również cenne składniki mineralne, m.in. magnez, żelazo, potas, fosfor, wapń, cynk, miedź oraz mangan.

Zjedzenie kostki dobrej jakości gorzkiej czekolady (z zawartością kakao przynajmniej 70%) raz dziennie nie powinno zaszkodzić. Znacznie lepiej jest podać maluchowi właśnie czekoladę niż lody, żelki czy lizaka.

Uczulenie na czekoladę i inne jej negatywne właściwości

Niestety, dobroczynne właściwości czekolady może zniweczyć spożywanie jej w zbyt dużej ilości. Wysoka zawartość tłuszczów w tym produkcie sprzyja nadwadze. Czekolada ma również niekorzystny wpływ na zęby i może przyczyniać się do powstawania próchnicy u dzieci. Jeśli podajemy ją dziecku, przypilnujmy, aby później umyło ząbki lub chociaż opłukało usta.

Wszystkie słodycze spożywane w zbyt dużej ilości odbierają apetyt. Nie bądźmy więc zaskoczeni, gdy nasz smyk odmówi zjedzenia obiadu, jeśli przed chwilą zjadł pół tabliczki czekolady.

Uważać muszą na nią również mamy alergików. Kakao i białko, będące jednymi z głównych składników czekolady, to silne alergeny pokarmowe.

Prawdziwa czekolada - jaka najlepsza?

  • Czekolada gorzka – to połączenie miazgi kakaowej z cukrem i masłem kakaowym. Najbardziej wartościowa i najzdrowsza ze wszystkich czekolad. Ciemna czekolada nie zawiera mleka i ma znacznie mniej cukru niż mleczna. Powinna zawierać co najmniej 70% miazgi kakaowej.
  • Czekolada deserowa – nieco słodsza i delikatniejsza od czekolady gorzkiej. Według europejskich przepisów powinna zawierać od 35 do 75% miazgi kakaowej.
  • Czekolada mlecznaskłada się w 10-20% z masy kakaowej oraz cukru, masła kakaowego, mleka (lub proszku mlecznego), wanilii i różnych dodatków. Mleczna czekolada jest najchętniej wybieranym jej rodzajem, cenionym za aksamitny i delikatny smak.
  • Czekolada biała – to w zasadzie sam tłuszcz kakaowy, cukier i mleko. Nie zawiera miazgi kakaowej, stąd też jej charakterystyczny kremowy kolor.
  • Mnogość dodatków i rodzajów nadzienia do czekolady może przyprawić o zawrót głowy. Starajmy się jednak wybierać jej gorzką wersję - bo gorzka czekolada właściwości prozdrowotnych ma najwięcej - i podawać ją dziecku z rozwagą i umiarem.

    Oprac. Agata Opiela (dietetyk, ekspert ds. żywienia)

     

    Słowa kluczowe: uczulenie na czekoladę, gorzka czekolada właściwości, ciemna czekolada, prawdziwa czekolada, jaka czekolada jest najzdrowsza

    Może Cię również zainteresować: