Komputer dla dziecka- tak czy nie?

Komputer dla dziecka- tak czy nie?

Komputery - czy chcemy tego czy nie - na dobre już zagościły w naszym codziennym życiu, stanowiąc jego nieodłączny element w szkole i pracy. Z obsługą laptopa radzą sobie już kilkulatki, ale czy jest to dla nich dobre?

Posiadanie telefonu komórkowego, tabletu czy laptopa nie jest obecnie żadnym luksusem. Korzystanie z urządzeń elektronicznych ułatwia życie, stymuluje naukę  i daje wiele możliwości, zastanówmy się jednak jaki jest wpływ komputera na dzieci, czy są one niezbędne przedszkolakom i w jakim zakresie mogą  je użytkować. 

Wpływ komputera na rozwój dziecka - do czego przydaje się komputer 

Nie bez powodu zakładamy, że dostęp do komputera zapewni naszemu dziecku lepszy start w przyszłość i wesprze jego rozwój intelektualny. Na rynku bez problemu dostaniemy wiele zabaw i gier edukacyjnych, przydatnych do samodzielnej nauki języków, ćwiczenia koncentracji i refleksu, kreatywności czy logicznego myślenia. Nie powinniśmy jednak traktować komputera jak wypełniacza czasu, dzięki któremu dziecko zajmie się, podczas gdy my odetchniemy po pracy czy spędzimy spokojne popołudnie. Pozwalając dziecku na grę zapoznajmy się z nią i sprawdźmy, czy aby na pewno odpowiada jego wiekowi i możliwościom oraz naszym ocenom wychowawczym. 

Jakie zagrożenie dla dziecka niesie za sobą komputer

Ilość czasu jaką dziecko przeznacza na pracę z komputerem powinna być kontrolowana, a treści dostępne w grach starannie przez nas monitorowane. Najbardziej angażujące gry wabią żywymi kolorami, dźwiękiem i szybkimi nagrodami za wykonanie zadań, ale często epatują przemocą lub zawierają nieodpowiednie dla wieku dziecka treści, odciągające je od świata realnego. To odrealnienie stanowi poważne zagrożenie dla dziecka, które może zbyt mocno utożsamiać się ze swoim wirtualnym bohaterem, czy mieć trudności emocjonalne. Jeszcze więcej niebezpieczeństw niesie Internet, koniecznie pamiętajmy zatem o rodzicielskich filtrach treści

Nie zostawiajmy dziecka sam na sam z monitorem. Kontrolujmy to co robi w Sieci, po jakie gry sięga i ile czasu poświęca na zabawę, ale przede wszystkim je edukujmy. Jeżeli pozwalamy na komputer, zapewnijmy dziecku dostęp do takich treści, które będą dla niego odpowiednie i do takich gier, które naprawdę je czegoś nauczą. Dziecko nie potrafi samo ocenić ich wartości, dlatego wesprzyj je odpowiednią decyzją, ustalonymi zasadami.

Oprac. Ewelina Wojtunik

Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły; psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

 Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

 

Może Cię również zainteresować: