Kiedy z dzieckiem do psychologa?

Czy warto iść do psychologa z dzieckiem?Są pewne sytuacje w życiu dziecka oraz zachowania, które mogą wzbudzić twój niepokój i spowodować, że postanowisz skonsultować je ze specjalistą.

Wizyta z dzieckiem u psychologa nie jest niczym uwłaczającym. Wręcz przeciwnie – świadczy o wysokiej świadomości rodzica, jego trosce i uważności na własne dziecko oraz chęci do podjęcia zmian.

 

Kiedy z dzieckiem do psychologa?

Powody do wybrania się z dzieckiem do psychologa można podzielić na dwie grupy:

- pierwsza dotyczy dzieci, które od urodzenia wykazują widoczne zaburzenia ogólnorozwojowe, są obciążone chorobą genetyczną lub inną chorobą przewlekłą oraz znajdują się w tzw. grupie ryzyka ciążowo-okołoporodowego, kiedy to wystąpiły konkretne problemy podczas porodu i po nim (np. dziecko urodzone z owiniętą pępowiną i zasinieniem skóry na skutek niedotlenienia, dziecko urodzone przez matkę będącą pod wpływem używek, dziecko z okołoporodowym porażeniem mózgowych itd.), wykazujące tym samych niedobory rozwojowe, komunikacyjne, motoryczne i inne;

 - druga grupa powodów, które powinny nas skłonić do pójścia z dzieckiem do psychologa, to wszelkie problemy emocjonalne dziecka, wynikające bądź to z konstrukcji jego charakteru, bądź wywołane czynnikami zewnętrznymi (przeprowadzka, śmierć w rodzinie, narodziny rodzeństwa, przemoc domowa).

Te dwie grupy przyczyn często się ze sobą splatają. Np. dziecko o większej wrażliwości na daną sytuację będzie bardziej się z nią zmagało niż brat czy siostra w podobnym wieku. Do tej grupy należą również zaburzenia w obrębie umiejętności społecznych, komunikacyjnych (w tym rozwoju mowy), wyrażania emocji, budowania więzi i relacji z innymi ludźmi oraz z otoczeniem.

Pamiętajmy, że dziecko nie powie nam o swoim problemie. Ono może w ogóle nie zdawać sobie sprawy, że to, w jaki sposób coś odbiera, może budzić niepokój. To rolą empatycznego i kochającego rodzica jest wychwycenie sygnałów i przygotowanie dziecka do wizyty u specjalisty.

Trzeba też umieć zaufać kompetencjom samego psychologa dziecięcego, który dysponuje odpowiednimi narzędziami, aby wyciągnąć wnioski dotyczące reakcji i zachowań malucha. Należy w sposób uczciwy otworzyć się na współpracę, gdyż może się zdarzyć, że niepokojące objawy u dziecka mają ścisły związek z wydarzeniami z jego najbliższego otoczenia oraz typem zachowań i postaw u osób najbliższych, czyli mamy lub taty.

Czasami wizyta u psychologa może zakończyć się upewnieniem, że pewne procesy przebiegają prawidłowo i nie mamy powodu do zmartwień. Porady psychologa dziecięcego podpowiedzą zatem, jak twórczo wspierać rozwój dziecka i uniknąć problemu w przyszłości.


Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

 

Słowa kluczowe: kiedy z dzieckiem do psychologa, wizyta z dzieckiem u psychologa, kiedy iść z dzieckiem do psychologa, problemy emocjonalne dziecka, porady psychologa dziecięcego

Może Cię również zainteresować