Jak pokonać nieśmiałość u dzieci, kilka sprawdzonych sposobów

Kilka sposobów na małego nieśmiałka

Jak zachęcać dziecko do rozmowy i jak rozmawiać z dziećmi

Jak pokonać nieśmiałość u dzieci, kilka sprawdzonych sposobów

Odwiedzają cię znajomi, a twój maluszek zamiast się przywitać chowa się po kątach lub wybucha płaczem? Przy najbliższych buzia mu się nie zamyka, a w towarzystwie milczy jak zaklęty? Myślisz, „co z nim jest nie tak?!”. Spokojnie! Nieśmiałość to nic strasznego!

Co to jest nieśmiałość i skąd się bierze?

Nieśmiałość to prezent, z jakim rodzi się dziecko i który pozwala mu odróżnić swoich od obcych. Jest to bariera chroniąca więź powstałą między dzieckiem a jego najbliższymi. To, dlatego twój maluch w domu jest wulkanem energii, a w szerszym gronie pokazuje wyraźny dystans. Nie oznacza to, że nieśmiałe dziecko nie będzie kiedyś duszą towarzystwa - tu wpływ ma przede wszystkim temperament smyka, poprawność budowania relacji z otoczeniem oraz twoje działania.

W pierwszych miesiącach życia onieśmielenie jest naturalnym etapem rozwoju dziecka. Zazwyczaj maleje wraz ze wzrostem poczucia własnej odrębności, a więc około 2 roku życia, kiedy dziecko na każdym kroku zaznacza swoje „ja”.

Uwaga schody! –  nieśmiałe dziecko w przedszkolu

Nawet, gdy do tej pory twoje dziecko nie wykazywało zbytniej nieśmiałości, bądź wydawało ci się, że macie ten etap za sobą może się zdarzyć, że wraz z pójściem do przedszkola wszystko wróci ze zdwojoną siłą. Nie jest to również nic nienaturalnego. Dziecko zmienia otoczenie, przestaje być w centrum zainteresowania, staje się członkiem nowej grupy pełnej różnych osobowości. Ważne, aby na tym etapie maksymalnie wspierać malucha. Obserwuj, tłumacz, zachęcaj do aktywności, – lecz nigdy nie zmuszaj!

  • Jak pokonać nieśmiałość? Nic na siłę! Nie zmuszaj dziecka do kontaktu z innymi, daj mu czas, jeśli zainteresuje go dana osoba na pewno sam wykona pierwszy krok.
  • Powoli do celu! Gdy dziecko przy obcych tuli się do ciebie nerwowo, zapewnij mu poczucie bezpieczeństwa, pokaż, że dana osoba jest przyjazna, pierwsza podaj rękę, odpowiedz na pytanie zadane dziecku tak, aby mogło się włączyć, choćby przez skinienie głowy.
  • Nie wyśmiewaj! Dla malca dodatkową traumą będzie, gdy w odpowiedzi na jego zakłopotanie zaczniesz się z niego naśmiewać np. „taki duży chłopiec, a tak się wstydzi”. Nie pozwól również, by inni w taki sposób traktowali twojego smyka.
  • Oswój dziecko z lękiem! To ty jesteś dla dziecka wzorem do naśladowania, nic więc dziwnego, że gdy widzi cię uciekającą na krzesło, gdy po ścianie idzie pajączek, w podobny sposób zareaguje na swoje lęki. Pokaż mu, jak walczyć ze strachami - to dla niego ważna lekcja.
  • Nauka przez zabawę! Doskonałym sposobem, aby dziecko rozumiało zachowanie innych ludzi jest zabawa w scenki. Wymyśl historyjkę o nieśmiałym misiu, który obawia się zaprzyjaźnić z innymi zwierzątkami. Niech aktorami będą maskotki. Takie opowieści pokażą malcowi, że jego problem nie jest odosobniony, że inni też tak mają. Możesz również sięgnąć po książeczki o nieśmiałych bohaterach.
  • Zaangażuj w proces ośmielania domowników! Jeśli twoja pociecha wstydzi się występów namów go na występ w obecności najbliższych. Stwórzcie scenę, a wy sami bądźcie widownią.
  • Ustalcie wspólny front! Jeśli dziecku ciężko przychodzi nawiązywanie kontaktów z obcymi, spróbuj zachęcić go do działania. Może sposobem będzie, aby codziennie dziecko przywitało się lub zapytało o coś kolegę w przedszkolu, sąsiadkę lub panią sprzedawczynię. Zrealizowany plan zapisujcie na specjalnie przygotowanej tablicy, a gdy dziecko osiągnie ustalony wcześniej cel nagrodź je!
  • Chwal, akceptuj i wspieraj! Pamiętaj, aby pokazywać dziecku, że widzisz jego próby, że jesteś z niego dumna. Wyznaczaj zadania dostosowane do jego możliwości, ale również akceptuj porażki i wspieraj, gdy coś się nie uda.

  • Każde dziecko potrzebuje innych bodźców, dlatego dostosuj metody do swojego malucha. Nie zniechęcaj się przy byle potknięciu, pamiętaj o systematyczności, ale przede wszystkim szanuj indywidualność i niepowtarzalność swojego dziecka. Nie każdy musi być gwiazdą i to, że twoje dziecko nie stoi w pierwszym rzędzie nie jest jego wadą!

     Oprac. Agata Opiela
    Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

     

    Słowa kluczowe: nieśmiałe dziecko, nieśmiałość u dzieci, dziecko nieśmiałe, jak pokonać nieśmiałość, nieśmiałe dziecko w przedszkolu

     

     

    Może Cię również zainteresować