Księga imion B -cd

Księga imion na literę B

Barbara - imię pochodzenia greckiego, wywodzące się od żeńskiego odpowiednika przymiotnika barbaros, oznaczającego barbarzyńcę. Dla Greków znaczyło tyle co "cudzoziemka", "obca". Niezwykle popularne w Polsce w XV-XVI wieku pozostało z nami do dziś. Święta Barbara jest patronką górników.

Barbary są uczuciowe i bardzo niezależne. Ciekawe świata lubią podróże i literaturę podróżniczą. Chętnie kolekcjonują nowe doświadczenia. Z natury wrażliwe i empatyczne starają się postępować tak, aby nie krzywdzić innych. To dobre partnerki, przyjaciółki i mamy.

Beata - to imię pochodzenia łacińskiego, wywodzące się od "beatus"/"beatea", co oznacza "błogosławiona". W Polsce zaistniało wraz z tatrzańską turystką, która w XIV wieku opisała swoje wędrówki po Tatrach. 

Beaty są bezpośrednie i otwarte. Z natury nieco nieśmiałe, niepewność ukrywają pod płaszczykiem odważnego zachowania, które można nawet uznać za tupet. Najważniejsza dla nich jest rodzina, co nie przeszkadza im jednak w zrobieniu kariery. Beaty jak mało kto potrafią realizować się w pracy.

Bartosz - to samodzielnie funkcjonujący skrót od imienia Bartłomiej. Imię to przypisuje się m.in. językom słowiańskim, jako wywodzące się od słowa bartnik czyli pszczelarz lub staropolskiemu Bartodziejowi o takim samym znaczeniu.

Bartosze są poważni i spokojni, a przy tym uparci i wytrwali. Ich wrodzona potrzeba odpowiedzialności za innych ujawnia się już w przedszkolu. Lubią wesołe pogawędki w dobrym towarzystwie, ale nie są nocnymi markami. Jako pracownicy są solidni, choć czasem w pracy przeszkadza im roztargnienie.

Błażej - to imię pochodzące od łacińskiego blatio, co oznacza "gadać", "paplać". Inna teoria głosi, że imię ma źródła słowiańskie i powstało od rdzenia bła-, które znaczy "błagać" lub "modlić się". Błażeje to ekstrawertycy. W dodatku gadatliwi!  Zawsze otwarcie mówią to co myślą, dokładnie jak w powiedzeniu "co w sercu, to i na języku". Uśmiechnięci i przyjacielscy, zarażają otoczenie pogodą, humorem i optymizmem. Potrafią rozśmieszyć i rozchmurzyć nawet największego ponuraka. Z Błażejami nie można się nudzić.

Oprac. Ewelina Wojtunik

Źródło: wwwbabyonline.pl