Księga imion od A do Z

Księga Imion

Aleksandra - to żeńska forma imienia Aleksander, znana już w starożytności. W Polsce imię to nadawane jest od XIV wieku i cieszy się dużą popularnością. Zdrobnienia od Aleksandra to Ola, Alka, Oleńka lub Alex.

Aleksandry są dynamiczne i szczere. Ich prawdomówność nie zawsze podoba się otoczeniu, ale przekłada się na szacunek i respekt wśród innych. Doskonale radzą sobie z zadaniami wymagającymi zaangażowania i operatywności. Raczej dominujące, bardziej nadają się do kierowania, niż bycia podwładną – także w relacjach osobistych.

Anastazja - w języku grecki oznacza "wskrzeszona". W Polsce imię to pojawiło się ok. XII wieku. Najpopularniejsze zdrobnienie to Nastka.

Anastazje to indywidualistki. Emocjonalne, chciałyby aby świat funkcjonował w ich systemie wartości. Niezwykle żywe i dynamiczne, łatwo zapalają się do nowych pomysłów, buntują gdy coś idzie nie po ich myśli i popadają w czarną rozpacz, kiedy ich pomysł nie wypali. Jest świetnym towarzystwem, ale jej partner będzie musiał mieć do niej naprawdę wiele cierpliwości.

Adam - imię pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza zrodzonego z gliny. W Polsce pojawiło się w XII w. i jako klasyczne imię męskie wraca do dziś. Zdrobnienie imienia Adam to Adaś.

Adamowie to mężczyźni o silnej osobowości. Odpowiedzialni, nieco zamknięci w sobie i skryci, pozostają solidni i godni zaufania nawet w najtrudniejszych sytuacjach, co czyni z nich świetnych przyjaciół. Brakuje im zdolności dyplomatycznych, ale cechuje przebiegłość i rozwaga. Prostolinijni, lubią przewodzić i być dobrymi w tym co robią. Kochają naturę.

Alan - imię pochodzenia celtyckiego, oznaczające kogoś zacnego i prawego. W Polsce pojawiło się zupełnie niedawno, ale nadawane jest coraz częściej.

Alanów cechuje uczciwość  i szlachetność. W życiu kierują się moralnymi zasadami, wiele planują, ale ich plany nie zawsze możliwe są do realizacji. Obowiązkowi, ze skłonnością do popadania w rutynę w pracy, pozostają wierni i stali w uczuciach, co czyni z nich dobrych partnerów życiowych.

Źródła:

www.osesek.pl
www.ebobas.pl

www.ksiegaimion.com