Księga imion C

Księga imion na literę C

Cecylia - imię pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa „caecus”, które oznacza: "ślepy, ciemny, wątpliwy". Nawiązuje do na nazwy rzymskiego rodu Cecyliuszów, tak nazywała się na poły legendarna święta, zmuszona do ożenku mimo złożonych wcześniej ślubów czystości. Święta Cecylia jest patronką muzyki kościelnej. Cecylie są spokojne, ciche i niezbyt pewna siebie. Nie lubią załatwiać żadnych spraw urzędowych ani pracować na kierowniczym stanowisku. Cenią sobie spokój i bezpieczeństwo domowego ogniska, ale potrafią również wieźć samotnicze życie, np. zakonne. Miewają kłopoty w relacjach, ponieważ są łatwe do zmanipulowania i ulegają wpływom. Cechuje je tendencja do poświęcania się innym oraz krystaliczna uczciwość.

Celina - imię pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa „caelum”, które oznacza: "niebo". Według innej teorii - samodzielnie funkcjonujący skrót od imienia Marcelina. Imię to pojawiło się w Polsce dopiero w XIX wieku, występuje rzadko. Celiny są odpowiedzialne i bardzo pracowite. Mówi się o nich "charakterne dziewczyny!". Nie lubią narzekać i wolą zakasać rękawy, niż zastanawiać się godzinami co zrobić. Potrafią dobrze i skutecznie radzić ludziom. Są wrażliwa na sztukę, zwłaszcza malarstwo oraz fotografię. W związkach żywiołowe i oddane.

Cezary - imię pochodzenia łacińskiego o nieustalonej do końca etymologii. Istnieją dwie teorie jego pochodzenia: od rzeczownika „caesaries” (w znaczeniu: "bujne włosy, czupryna, kędzierzawy") albo od czasownika „caesere / caedere” ("ciąć, wycinać" - patrz też wyjaśnienie, dotyczące imienia Cezar). Imię to jest późniejszą formą imienia Cezar i pojawiło się w Polsce w XV wieku. Cezary jest ambitny i przedsiębiorczy. Potrafi wiele poświęcić, aby zdobyć władzę oraz szacunek u ludzi, jednak jego działania nie zawsze odbierane są pozytywnie. Czasem nie umie "mierzyć sił na zamiary". Pęd do władzy i dóbr materialnych powoduje , że bywa raniący wobec najbliższych. Nie dostrzega ich potrzeb i nie potrafi ich zrozumieć. Bardzo dużo wymaga od siebie i innych. Los lubi poddać go próbie pokory.

Chrystian - imię pochodzenia grecko-łacińskiego. Wywodzi się od słów: gr. christianos, łac. christianus i oznacza: "chrześcijanin; należący do Chrystusa. W staropolszczyźnie używano formy Krystyn. Chrystian jest prostolinijny i bezpośredni. Nie potrafi i nie chce kłamać. Wybiera życie spokojne, stabilne, a nawet nieco monotonne. Do dobrego samopoczucia wystarcza mu świadomość, że ma kochającą się rodzinę. Doskonale sprawdza się w roli ojca i nauczyciela. Budzi zaufanie i ciepłe uczucia. Ludzie do niego lgną, ponieważ potrafi obdarzać ich życzliwością i unika osądzania. Ponad to Chrystian uwielbia przyrodę i wybiera życie w jej otoczeniu.

Cyntia: Imię pochodzenia greckiego. Pierwotnie odnosiło się do osoby zamieszkałej na górze Kynthos (Cynthus) na wyspie Delos. Jako imię oznacza więc: "kobieta z góry Cynthus". Według mitologii tam właśnie narodziła się bogini Artemida wraz ze swoim bratem Apollinem.

Cyntie są kruche i delikatne. Lubią bujać w obłokach. Marzą o księciu na białym koniu i ulegają miłostkom. Jednak, kiedy wejdą w wiek dojrzały, wychodzi z nich druga natura. Jest nią pewność siebie i silne poczucie wartości. Dlatego kobiety o tym imieniu świetnie nadają się do prowadzenia tzw. kobiecych interesów, np. kwiaciarni czy salonu kosmetycznego. Nie oznacza to jednak, że mało zarabiają. Wręcz przeciwnie, gdy się już za coś zabiorą z przekonaniem, potrafią rozwinąć dobrze prosperujący biznes. W miłość namiętne i raczej oddane. Nieco zabiegane i rozstrzepane, ale kochające matki.

Czesława:  Imię pochodzenia słowiańskiego. Wywodzi się ze złożenia dwóch członów: cze- ("czekać, spodziewać się, oczekiwać") oraz -sław ("sława, chwała"). Oznacza więc: "ta, po której spodziewają się sławy". Według innej teorii element cze- pochodzi od słowa "cześć, czcić". Wówczas imię to oznaczałoby: "ta, która ma cześć i sławę" albo "ta, która ma sławić cześć". Jest to żeńska forma imienia Czesław. W Polsce imię to zaczęło występować dość późno. Obecnie częściej spotykane wśród starszego pokolenia.

Czesławy są wspaniałymi gospodyniami domowymi. Uwielbiają gotować i wieść życie rodzinne. W domu przejmują rolę przywódczyni. Bliscy muszą się podporządkować ich nieco autorytarnym rządom. W miłości wierne. Pomimo umiłowania życia rodzinnego, wolą wybrać samotność, niż bycie z kimś, do kogo nie mają stuprocentowego przekonania. W pracy zawodowej zaradne i rzetelne.

Czesław: Imię pochodzenia słowiańskiego. Wywodzi się ze złożenia dwóch członów: cze- ("czekać, spodziewać się, oczekiwać") oraz -sław ("sława, chwała"). Oznacza więc: "ten, po którym spodziewają się sławy". Według innej teorii element cze- pochodzi od słowa "cześć, czcić". Wówczas imię to oznaczałoby: "ten, który ma cześć i sławę" albo "ten, który ma sławić cześć". W Polsce imię to występuje od XIII w. Obecnie częściej spotykane wśród starszego i średniego pokolenia .

Mężczyzna o imieniu Czesław kocha świat, podróże i przyrodę. To urodzony optymista, który nie przejmuje się przeciwnościami losu. Jest niezależny i ma w sobie sporo uporu i konsekwencji. Czesław cieszy się powszechną sympatią, jest wyrozumiały i łagodny. To osoba niezwykle empatyczna, która sama często skrywa swoje wnętrze.

Cyprian: Imię pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa kyprios, co oznacza "cypryjski, pochodzący z Cypru".

Mężczyźni o tym imieniu są dwuznaczni. Z jednej strony niezwykle towarzyscy i zabawowi, z drugiej potrafią być szorstcy i wymagający, np. wobec swoich bliskich i pracowników. W ostatecznym rachunku bierze nad nimi górę rozsądek i on też kieruje ich życiem. Z tego powodu bywają czasem nieszczęśliwi i niespełnieni uczuciowo. Doskonale sprawdzają się w roli lojalnych pracowników i nie przepadają za częstymi zmianami. W jednym miejscu potrafią przepracować całe życie i mieszkać w jednym domu.

Cyryl: Imię pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa kyrios, które oznacza: "pan", "władca". Może więc znaczyć: "pański, należący do Pana". Polszczyzna i inne języki słowiańskie bardzo wiele zawdzięczają świętemu Cyrylowi, nazywany "apostołem Słowian" stworzył najstarsze pismo słowiańskie.

Cyryl jest mężczyzną preferującym stabilność i porządek. Ma analityczny umysł. Jeśli wejdzie na odpowiednią ścieżkę kariery zawodowej, może osiągnąć szczyt. Zarówno w biznesie, jak i w kościele. W miłości skryty, ale oddany. Wybiera jedną partnerkę na całe życie. Wobec dzieci niezwykle odpowiedzialny. Nigdy nie opuściłby swojego potomstwa.

 

Oprac. Joanna Weyna ( źródło: www.babyonline.pl)


Oprac. Joanna Weyna
Źródło: www.babyonline.pl