29 miesiąc życia dziecka - Wyrastamy z „nie”.

29 miesiąc życia dziecka - Wyrastamy z „nie”.29-miesięcy to wiek, w którym dziecko powoli wyrasta z okresu buntu.

Nadal mogą przytrafiać się napady histerii u dziecka, jednak są one coraz rzadsze. Pamiętaj, że dziecko jest w okresie gdzie kształtuje się jego poczucie wartości i pewności siebie. Dlatego tak często zagląda ci w oczy poszukując w nich twojej akceptacji oraz zrozumienia.

Nadal pozostaje bardzo czułe na krytykę. Twoja uwaga wypowiedziana podniesionym głosem, nagana lub szyderstwo bardzo go ranią. Powstrzymaj się przed wiecznym pouczaniem i straszeniem! To nie są metody wychowawcze! Dziecka nie należy również zawstydzać i karcić przy innych dzieciach. Dwuipółletni szkrab mocno przeżywa już napięcie wewnętrzne oraz to, jak traktują go inni. Bezwarunkowa miłość i pełna akceptacja rodziców są elementarne dla jego rozwoju w tym czasie.

29-miesięczny malec nadal uwielbia wszelkie zabawy ruchowe i na świeżym powietrzu. Ma coraz lepiej rozwinięty zmysł równowagi. Można wymyślać rozmaite zabawy ruchowe dla dziecka i zachęcać go do co coraz śmielszych wyczynów gimnastycznych. Może już postać na jednej nodze, skoczyć na obie nóżki, chodzić po schodach jak dorosły, kroczyć po równej linii.

Ruch, zabawy na placu zabaw, spacery i wycieczki z rodzicami w plenerze to dla niego ogromna frajda i kolejne okazje do poznawania możliwości swojego ciała i umysłu. 

Dziecko w tym wieku potrafi też nawiązywać pierwsze relacje z rówieśnikami. Zależy mu na kontakcie z nimi, więc staraj się szukać okazji, aby spotykało się z nimi jak najczęściej. Kontakt dziecka z rówieśnikami świetnie rozwija mowę oraz poszerza zasób słów. Dziecko poznaje również swoje emocje i uczy się je wyrażać oraz radzić sobie z nimi, a to niezbędne „narzędzia”, aby mogło odnaleźć się w przedszkolu. 

Maluchy w tym wieku zazwyczaj ostatecznie żegnają się z pieluchą. Zmieniają się również proporcje ich ciała. Znika powoli dziecięcy, wydatny brzuszek, zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej, a koślawe dotąd kolanka stają się prostsze.

Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

Może Cię również zainteresować: