Poród w domu – dla kogo?

Poród w domu

Poród w domu – dla kogo?

Poród domowy może być udanym przeżyciem i część kobiet chciałoby urodzić w domu. Podstawowym powodem, dla którego nie decydują się na taki krok jest zrozumiały lęk przed narażeniem dziecka na brak bezpośredniej pomocy medycznej w sytuacji nieoczekiwanych komplikacji.

Te obawy są zgodne z opinią lekarzy, którzy zdecydowanie nie zalecają porodu w domu. Czy słusznie?

Jak uważa wiele doświadczonych położnych, taki poród jest możliwy, ale pod pewnymi warunkami, które muszą być bezwzględnie spełnione.

Po pierwsze, nie może być ku temu przeciwskazań lekarskich. Najważniejsza jest opinia położnika prowadzącego daną ciążę. Jeżeli lekarz położnik ostrzega przed takim wyborem, należy go posłuchać. Nie bez znaczenia jest odległość od najbliższego szpitala dziecięcego i możliwość uzyskania natychmiastowej pomocy zarówno dla dziecka, jak i dla matki.

Dlatego tak ważne są regularne wizyty u lekarza i wykonywanie zalecanych badań. Lekarz prowadzący twoją ciąże musi wiedzieć o twoich planach i wyrazić na to zgodę.

W sytuacji, kiedy twój ginekolog wyraźnie zaznaczy, że zaistniały powody stawiające twój zamiar pod znakiem zapytania, nie lekceważ ich! Twoje zdrowie oraz zdrowie twojego dziecka są najważniejsze.

Może np. zdarzyć się, że pomimo prawidłowego przebiegu ciąży w ostatnich tygodniach ciąży pogorszyły się wyniki (ciśnienie krwi, morfologia, badanie ogólne moczu) lub dziecko nie przyjęło prawidłowego  położenia, czyli nie obróciło się główką do dołu. Wówczas poród w warunkach domowych jest niemożliwy.

Inne aspekty:

Kobieta oraz jej najbliżsi, którzy mieliby jej towarzyszyć, muszą tego naprawdę chcieć.

Musicie być świadomi wszelkich plusów i minusów takiego porodu. Również zagrożeń oraz być na nie przygotowani. Zastanówcie się, kto będzie ponosił odpowiedzialność w razie komplikacji.

Warto przed podjęciem decyzji skonsultować się z osobami, które doświadczyły już takiego przeżycia. Wiele ważnych informacji uzyskacie również w szkołach rodzenia.

I ostatnia rada: do przyjęcia porodu w domu poszukajcie doświadczonej położnej lub lekarza położnika, najlepiej takiej osoby, która ma już wiele podobnych doświadczeń za sobą. Warto nawiązać z nią przyjazną relację. Spotkać się kilka razy osobiście, porozmawiać lub uczęszczać na jej zajęcia w  szkole rodzenia.

Jeżeli nie czujecie, że możecie jej zaufać pomimo wiarygodnych referencji, poszukajcie innej! Dobra relacja z położną podczas porodu może mieć decydujące znaczenie dla jego prawidłowego przebiegu oraz wzmacnia psychikę kobiety.

 

Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

 

Słowa kluczowe: poród w domu, poród domowy, poród w warunkach domowych

Może Cię również zainteresować: