Sprawdzone metody na łagodzenie bólu porodowego

Metody radzenia sobie z bólem porodowym

Sprawdzone metody na łagodzenie bólu porodowego

Odczuwanie bólu w trakcie porodu jest sprawą bardzo indywidualną. Jedne kobiety radzą sobie z nim lepiej, inne gorzej. Jedno jest pewne - żadna ciężarna nie powinna być pozostawiona z bólem sama sobie. Odpowiednie wsparcie oraz pomoc zarówno personelu szpitala jak i osób najbliższych może zdziałać cuda i pomóc przetrwać ten trudny czas.

Ból porodowy może być łagodzony na dwa sposoby – w sposób farmakologiczny lub też bez udziału leków. To od decyzji kobiety i lekarza zależy, jaką opcję wybierze. Przed zastosowaniem jakichkolwiek leków, warto wypróbować naturalne metody łagodzenia bólu porodowego, dzięki którym poród będzie łatwiejszy do zniesienia. Jeżeli jednak te sposoby nie pomogą, warto wtedy sięgnąć po metody farmakologiczne.

Bóle porodowe i ich odczuwanie jest sprawą bardzo indywidualną. Najważniejsza jest obserwacja swojego organizmu i jego reakcje, często okazuje się bowiem, że znieczulenie nie było potrzebne, a ból dało się jakoś znieść. Jak zatem ułatwić nieco poród rodzącej?

Wsparcie najbliższych

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że wsparcie ze strony najbliższej osoby i jej obecność pomaga w przetrwaniu ciężkich chwil na sali porodowej. Słowa otuchy, informowanie o wszystkim, troska i choćby trzymanie za rękę, dają kobiecie poczucie bezpieczeństwa. Wsparcie psychiczne ze strony partnera, męża, siostry czy mamy sprawia, że znacznie lepiej poradzisz sobie z bólem.

Odpowiednie miejsce

Na długo przed porodem, powinnaś zdecydować w jakim szpitalu zamierzasz rodzić. Musisz dowiedzieć się o zwyczajach panujących na sali porodowej, sprawdzić jakimi warunkami dysponuje szpital oraz czy personel jest otwarty i pozwala na poród w wybranej przez ciebie pozycji. Odpowiednia atmosfera i przyjazne otoczenie oznaczają mniejszy stres.

Masaż

Masaż dolnej części pleców, szczególnie w trakcie trwania skurczy porodowych, może przynieść ci ulgę. Poproś partnera, aby wykonywał koliste ruchy w bolącym miejscu – może on zataczać duże kręgi nasadą dłoni, a następnie małe kciukami. Kobiety wiedzą intuicyjnie jaki rodzaj dotyku jest dla nich najlepszy, dlatego powiedz osobie towarzyszącej o swoich oczekiwaniach. Przy wykonywaniu masażu warto użyć olejku lub balsamu, aby nie podrażnić niepotrzebnie skóry.

Woda

Wiele szpitali dysponuje specjalnymi wannami, które można wykorzystać w początkowej fazie porodu. Woda rozluźnia napięte mięśnie, łagodzi ból i uspokaja oraz zwiększa wydzielanie endorfin. Jeśli szpital nie posiada wanny możesz skorzystać z prysznica i polewać brzuch i plecy strumieniem wody, który złagodzi ból i polepszy ukrwienie mięśni.

Właściwy oddech

Przede wszystkim nie panikuj i pamiętaj, aby oddychać głęboko, szybkie oddychanie pozostaw na ostatnią fazę porodu. Skup się na oddychaniu, szczególnie w trakcie skurczu i absolutnie nie wstrzymuj powietrza. Pamiętaj, że kiedy ty nie oddychasz, nie oddycha także twój maluch. Jeżeli nie opanowałaś odpowiedniej techniki oddechu w szkole rodzenia słuchaj uważnie rad położnej.

Ruszaj się

Ruszaj się jak najwięcej. Spaceruj po sali, kręć biodrami, tańcz, kucaj, skorzystaj z piłki lub worka sako. Ruch i wertykalna pozycja w trakcie porodu jest świetnym sposobem radzenia sobie z bólem, który dodatkowo przyśpiesza przebieg porodu.

Wykrzycz to

Nie tłum w sobie nagromadzonych emocji, jeśli czujesz potrzebę, aby w trakcie bolesnych skurczów krzyczeć – zrób to. Wydawanie dźwięków przez rodzącą pomaga się rozluźnić i dodaje sił. Co więcej rozluźniasz w ten sposób mięśnie kanału rodnego i poród może przebiec sprawniej.

Muzyka

Do szpitala warto zabrać odtwarzacz mp3 ze swoją ulubioną muzyką. Wsłuchując się w dźwięki piosenek czy muzyki relaksacyjnej rozluźnisz się, poprawisz nastrój i uspokoisz.

TENS

Najpierw zapytaj lekarza lub położną. Elektrostymulacja TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) jest sprawdzoną klinicznie, nieinwazyjną i niefarmakologiczną metodą radzenia sobie z różnego rodzaju bólami. Aparat TENS to urządzenie wielkości telefonu komórkowego, zasilane baterią, generujące prądy impulsowe o niskich częstotliwościach (1–150 Hz). Na okolicę lędźwiową kręgosłupa naklejane są dwie lub cztery elektrody, które łączą się ze sterownikiem. Rodząca sama decyduje o sile impulsu. Niektóre placówki są wyposażone w elektrostymulatory i umożliwiają ich używanie w trakcie porodu. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna i nie wpływa na dziecko, nie zaleca się jej jedynie kobietom mających wszczepiony rozrusznik serca.

Pamiętaj, że żadna z powyższych metod nie znosi całkowicie bólu porodowego, ale bardzo pomaga, szczególnie w początkowym etapie porodu. Trudno określić jaka metoda będzie najlepsza dla ciebie, warto jednak poznać możliwości  łagodzenia bólu porodowego.

 

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

 

Słowa kluczowe: ból porodowy, bóle porodowe, naturalne metody łagodzenia bólu porodowego, łagodzenie bólu porodowego, metody łagodzenia bólu porodowego, elektrostymulacja TENS

Może Cię również zainteresować: