Planowanie ciąży - jak przygotować się do ciąży?

Planowanie ciążyDecydując się na powiększenie rodziny, warto dobrze się do tego momentu przygotować. Twoje ciało będzie domem dla dziecka przez długie dziewięć miesięcy, dlatego należy zadbać o to, aby maluchowi niczego nie zabrakło, a ciąża przebiegała prawidłowo.

O to, jak dobrze przygotować się do ciąży pytają nieustannie przyszłe mamy. Nie ma w tym nic dziwnego – wydanie na świat potomka i poszerzenie rodziny to jeden z najważniejszych momentów w życiu. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was garść porad, które pomogą przygotować się do tego zadania. Zapraszamy! 

 

Używki w ciąży

Przed zajściem w ciążę należy koniecznie rzucić palenie, ale potrzeba przynajmniej kilku tygodni, a nawet miesięcy, aby organizm oczyścił się zupełnie i wrócił do stanu sprzed rozpoczęcia palenia. O negatywnym wpływie nałogu na płód, który może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu, nie trzeba nikogo przekonywać. Dzieci matek, które paliły przez cały okres ciąży, rodzą się zwykle mniejsze w porównaniu do dzieci rodziców niepalących. Malec po narodzinach może mieć także problemy z oddychaniem.

Przygotowując się do ciąży, pamiętaj, że nawet niewielkie ilości alkoholu mogą zaszkodzić twojemu dziecku, dlatego warto odpowiednio wcześnie zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe przed ciążą. Powinnaś też wiedzieć, że istnieje wpływ kofeiny na płodność i picie dużych ilości kawy zmniejsza szanse na zajście w ciążę.

Zdrowe odżywianie a ciąża

Zadbaj o to, aby twoja dieta przed ciążą była odpowiednio zbilansowana i nie brakowało w niej różnorodnych składników odżywczych. Jeżeli do tej pory twoje menu było kiepskiej jakości, posiłki zjadałaś w pośpiechu i były one nieregularne – zmień to. Takie zmiany pomogą w zajściu w ciążę, a także sprawią, że malec będzie miał właściwe warunki do rozwoju i niczego mu nie zabraknie.

Na kilka miesięcy przed planowaną ciążą zrezygnuj z drastycznych diet odchudzających i przestaw się na „zdrowe odżywianie”. Nie spożywaj jedzenia typu fast food, żywności wysoko przetworzonej oraz produktów z dużą ilością konserwantów. Toksyczne związki chemiczne, które matka przejmuje wraz z pożywieniem, najbardziej intensywnie oddziałują na płód w pierwszym trymestrze ciąży. W swojej diecie postaw na dobrej jakości warzywa, owoce, ryby, mięso, jaja, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste.

Czego najbardziej ci potrzeba? Witaminy a ciąża

W okresie przygotowania się do poczęcia dziecka przyszli rodzice powinni zadbać szczególnie o dostarczenie w diecie odpowiedniej ilości cynku, kwasu foliowego, witamin C i E, kwasów omega-3 oraz witaminy D.

Cynk jest niezbędny do budowy wielu białek organizmu, w tym także hormonów. Najwięcej cynku jest w nasionach słonecznika, dyni i sezamu.

Kwas foliowy to bardzo ważny składnik zdrowej diety potrzebny w niej na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę. Jego niedobór wpływa przede wszystkim na powstawanie wad rozwojowych układu nerwowego. Największe jego ilości znajdują się w surowych roślinach zielonych. Aby nie dopuścić do jego niedoborów, warto kilka miesięcy (minimum miesiąc) przed zajściem w ciążę rozpocząć suplementację kwasem foliowym. Dzienna dawka dobowa kwasu foliowego dla kobiet planujących ciążę to 0,4 mg.

Nie zapominaj o dobroczynnych kwasach omega-3. Wpływają one m.in. na układ nerwowy i immunologiczny dziecka. Kwasy te znajdziesz głównie w rybach morskich oraz owocach morza. Jeśli nie jesteś w stanie przyjąć odpowiedniej dawki omega-3 wraz z pożywieniem, możesz sięgnąć po suplementy.

Pamiętaj także o witaminie D – tak zwanej „witaminie słońca”. Usprawnia ona proces wchłaniania wapnia i fosforu z pożywnienia, odpowiadających za budowę kośćca. Jest tym samym niezbędnym składnikiem potrzebnym do rozwoju dziecka.

Kondycja w ciąży a ćwiczenia przed ciążą

Zadbaj o formę i zrzuć nadprogramowe kilogramy. Wybierz rodzaj aktywności, który lubisz i który sprawia ci przyjemność. Dzięki ćwiczeniom będziesz się lepiej czuła, staniesz się sprawniejsza i ciąża nie będzie dla ciebie takim obciążeniem.

Ciąża oraz poród to ogromny wysiłek dla organizmu kobiety, dlatego staraj się poprawić swoją kondycję i wytrzymałość. Z ćwiczeń nie musisz rezygnować w trakcie ciąży, zadbaj jedynie, aby aktywność była dostosowana do twojego odmiennego stanu.

Jakie badania przed ciążą - wizyta u ginekologa i stomatologa

Wybierz się do ginekologa, który dokładnie cię zbada, wykluczy ewentualne infekcje i da zielone światło na staranie o dziecko. Lekarz przeprowadzi z tobą wywiad i być może zleci badania, aby upewnić się, czy wszystko jest w porządku.

Planując ciążę, warto pomyśleć o wizycie u dentysty. Problemy z utrzymaniem ciąży mogą być spowodowane przez stany zapalne w organizmie. Próchnica może być bardzo groźna dla dziecka i doprowadzić do różnego rodzaju powikłań, a w przypadkach skrajnych nawet do poronienia lub przedwczesnego porodu. Jeśli zadbasz o zęby wcześniej, nie będziesz się w czasie ciąży zamartwiała koniecznością wizyty u stomatologa.

Antykoncepcja hormonalna a planowanie ciąży

Przynajmniej na trzy miesiące przed planowaną ciążą zrezygnuj z hormonalnych środków antykoncepcyjnych. W tym czasie twój organizm ureguluje swoją gospodarkę hormonalną i wróci do normalnego funkcjonowania.

Świadomie podjęta decyzja o macierzyństwie daje kobiecie możliwość na przygotowanie się do ciąży i wielkich zmian w jej życiu. Planowana ciąża sprawia, że prawdopodobieństwo poczęcia zdrowego i prawidłowo rozwijającego się dziecka jest znacznie większa, a powrót do formy po porodzie zdecydowanie łatwiejszy.

 

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

 

Słowa kluczowe: używki w ciąży, odżywanie a ciąża, planowanie ciąży, jak przygotować się do ciąży, kwas foliowy, przygotowanie do ciąży, jakie badania przed ciążą, problemy z utrzymaniem ciąży

Może Cię również zainteresować: