Ćwiczenia w ciąży - czyli zdrowa aktywność fizyczna dla ciężarnych

Aktywność fizyczna w ciąży

Obraz przyszłej mamy, która przez dziewięć miesięcy unika ruchu i aktywności fizycznej, powoli odchodzi w niepamięć. Obecnie kobiety są bardziej świadome tego, że wykonując właściwe ćwiczenia i dbając o siebie w ciąży, pomagają zarówno sobie, jak i swojemu dziecku.

Zalety jakie mają ćwiczenia w ciąży

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań lekarskich, kobieta może być aktywna niemal przez cały okres ciąży, oczywiście zachowując granice zdrowego rozsądku.

Warto wiedzieć, że odpowiednio dobrane ćwiczenia w ciąży pozytywnie wpływają na nienarodzonego jeszcze maluszka. Płód jest lepiej dotleniony, a transport składników odżywczych odbywa się w sposób efektywniejszy.

Badania dowodzą również, że aktywność fizyczna w ciąży wpływa w niezwykle pozytywny sposób na organizm przyszłej mamy. Według specjalistów ćwiczenia dla ciężarnych mogą wspomóc leczenie cukrzycy ciążowej, oddziałując na gospodarkę węglowodanów w organizmie.

Odpowiednio dobrany zestaw pomoże także zminimalizować dolegliwości dokuczające wielu kobietom w odmiennym stanie, takie jak zaparcia, żylaki czy obrzęki. To również świetny sposób na wzmocnienie mięśni grzbietu, co wpływa na właściwą postawę ciała i zmniejsza bóle pleców.

Ćwiczenia w ciąży przygotowują kobietę do porodu, podnoszą ogólną wydolność organizmu i sprawiają, że przyszła mama jest bardziej świadoma własnego ciała, a poród naturalny trwa krócej.

Jakie ćwiczenia w ciąży?

Niestety, nie wszystkie rodzaje ruchu są dla przyszłej mamy bezpieczne. Jazda na rowerze po nierównym terenie, jazda konna, szybka jazda na nartach czy snowboardzie i wszelkiego rodzaju sporty ekstremalne to aktywności, o których przez okres dziewięciu miesięcy lepiej zapomnieć.

Warto postawić na nieco bardziej statyczne formy ruchu. W późniejszym okresie ciąży zrezygnujmy z joggingu na rzecz spacerów, lub wybierzmy się na nordic walking. Dobrym pomysłem są ćwiczenia na piłce gimnastycznej. Obecnie możemy skorzystać również z oferty wielu klubów fitness, proponujących specjalne zajęcia dla przyszłych mam, takie jak pilates, joga czy fitness dla ciężarnych.

Jedną z polecanych form aktywności fizycznej dla kobiet w ciąży jest pływanie. Wizyty na czystym i sprawdzonym basenie pomagają wzmocnić mięśnie, poprawić wytrzymałość, przynoszą ulgę paniom zmagającym się z bólami kręgosłupa, a dodatkowo dobrze wpływają na samopoczucie i relaksują.

Wielu ekspertów uważa, że ciąża nie jest powodem, dla którego kobieta powinna rezygnować z ćwiczeń na siłowni. Najlepiej jednak skorzystać z porady profesjonalnego trenera, który poinstruuje nas, jakiego rodzaju ćwiczenia są dla nas wskazane. Z pewnością należy się powstrzymać od podnoszenia dużych obciążeń (wybrać lekkie hantle i zwiększyć liczbę powtórzeń) i ćwiczeń, w których uciskany jest brzuch, a postawić na bieżnię (spacer), rowerek stacjonarny czy orbitrek.

Pamiętajmy, że ruch i aktywność fizyczna w ciąży są wręcz wskazane i przyczyniają się do lepszego przebiegu całej ciąży, a także ułatwiają poród oraz mają dobroczynny wpływ na maluszka. Jeśli lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań, zadbajmy o codzienną dawkę ruchu, która w czasie ciąży może zdziałać naprawdę wiele.

 

Oprac. Magdalena Przypłata

Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Może Cię również zainteresować: