7 tydzień ciąży – samopoczucie a hormony w ciąży

7 tydzień ciąży

Twoje dziecko rozwija się w zawrotnym tempie. Chociaż jest teraz wielkości jagody, naukowcy szacują, że w każdej minucie jego życia powstaje sto tysięcy nowych komórek nerwowych. Wśród przemian zachodzących w związku z ciążą na pierwszy plan wysuwa się huśtawka nastrojów. Wszystkiemu winne są hormony.

7 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W siódmym tygodniu ciąży zarodek ma wielkość około 7-12 mm. Powiększa się jego głowa, która w porównaniu z resztą ciała jest nieproporcjonalnie duża. Kształtują się oczy, uszy, nos oraz powieki. Następuje dalszy rozwój wszystkich ważnych dla życia narządów wewnętrznych. Rozrastające się komórki nerwowe zaczynają tworzyć prymitywne połączenia nerwowe w mózgu. Pod przezroczystą czaszką widoczne są płaty móżdżku. W tym tygodniu również zaczynają kształtować się kończyny górne i dolne. Na ich zawiązkach pojawiają się dłonie i stopy, które na razie przypominają płetwę.

Jak zachowują się hormony w ciąży?

Twoje hormony pracują na pełnych obrotach. To dlatego w 7 tygodniu ciąży możesz odczuwać wyczulenie na dźwięki i zapachy, czuć ciągłe zmęczenie czy mieć huśtawkę nastrojów. Wraz z zajściem w ciążę organizm zwiększa produkcję hormonów, które są niezbędne tobie i dziecku do zdrowego rozwoju. Niestety działanie hormonów w ciąży ma również skutki uboczne. Mogą powodować przykre dolegliwości w ciąży, takie jak:

  • • osłabienie mięśni
  • • niedobór energii
  • • kłopoty z pamięcią
  • • nadwrażliwość na smaki i zapachy
  • • zwiększona wrażliwość i huśtawka nastrojów
  • • zachcianki
  • • intensywne wydzielanie śliny.
  • Ośrodek sterowania produkcją hormonów znajduje się w podwzgórzu, gdzie komunikują się ze sobą systemy nerwowy i hormonalny.

    7 tydzień ciąży – działanie hormonów w ciąży

    Prawidłowe działanie estrogenu i progesteronu ma ogromne znaczenie dla rozwijającego się dziecka. Czym jest estrogen? Jest to hormon, który przypomina narkotyk stymulujący i rozbudzający świadomość i wrażliwość. Z kolei progesteron jest uspokajaczem. Hormony te równoważą się i przez to dobrze spełniają swoją rolę. Mają za zadanie powstrzymywanie macicy przed przedwczesnymi skurczami, wspomagają wzrost naczyń krwionośnych w macicy i łożysku. Biorą udział w regulowaniu poziomu insuliny i innych hormonów metabolicznych dostarczanych dziecku. Progesteron, rozluźnia mięśnie i więzadła, co ułatwia przygotowanie do porodu. Innym ważnym zadaniem tego hormonu jest pośredni udział w przygotowaniu piersi do produkcji mleka. mleka.

    Oprac. Agata Opiela
    Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa

    Fot. Science Photo Library/East News

    Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

    Ciąża tydzień po tygodniu

    I TRYMESTR

    II TRYMERSTR

    III TRYMESTR

    1 tydzień ciąży
    2 tydzień ciąży
    3 tydzień ciąży
    4 tydzień ciąży
    5 tydzień ciąży
    6 tydzień ciąży
    7 tydzień ciąży
    8 tydzień ciąży
    9 tydzień ciąży
    10 tydzień ciąży
    11 tydzień ciąży
    12 tydzień ciąży
    13 tydzień ciąży
    14 tydzień ciąży

    15 tydzień ciąży
    16 tydzień ciąży
    17 tydzień ciąży
    18 tydzień ciąży
    19 tydzień ciąży
    20 tydzień ciąży
    21 tydzień ciąży
    22 tydzień ciąży
    23 tydzień ciąży
    24 tydzień ciąży
    25 tydzień ciąży
    26 tydzień ciąży
    27 tydzień ciąży

    28 tydzień ciąży
    29 tydzień ciąży
    30 tydzień ciąży
    31 tydzień ciąży
    32 tydzień ciąży
    33 tydzień ciąży
    34 tydzień ciąży
    35 tydzień ciąży
    36 tydzień ciąży
    37 tydzień ciąży
    38 tydzień ciąży
    39 tydzień ciąży
    40 tydzień ciąży

    Może Cię również zainteresować: