6 tydzień ciąży: dalszy rozwój narządów dziecka

6 tydzień ciąży

 

Dziecko rośnie tak szybko, że w każdej minucie życia powstaje ponad milion nowych komórek. W maleńkim organizmie trwa intensywny rozwój narządów i  organów. Właśnie teraz kształtują się ośrodkowy układ nerwowy, serce, układ pokarmowy
i wydalniczy.


Rozwój dziecka w 6 tygodniu ciąży - prawidłowy rozwój płodu

Dziecko jest mniej więcej wielkości pestki granatu, ale to właśnie teraz jest bardzo ważny okres jego rozwoju.  W 25 dniu od zapłodnienia zamyka się przedni otwór cewy nerwowej, a 2 dni później tylny. Zaburzenie tego procesu może doprowadzić do poważnych wad układu nerwowego. Cewa nerwowa przekształci się w górnej, szerszej części w mózg, a w dolnej, węższej, w rdzeń kręgowy. Szósty  tydzień ciąży to moment, w którym zaczyna bić serce maluszka. W zależności od połóżenia zarodka podczas badania USG, można zobaczyć akcję serca dziecka, które w tym czasie wynosi ok. 110 uderzeń na minutę. Powstaje jelito pierwotne i zawiązek wątroby. W przedniej części jelita pierwotnego pojawia się tzw. rynienka oddechowa, dająca początek układowi oddechowemu. W tym tygodniu powstaje również zawiązek układu moczowego i pierwotna forma nerek.

Maluszek zmienia się też zewnętrznie. Obecnie przypomina kijankę. Ma dużą głowę i mały tułów, a na nim zawiązki ramion, nóg oraz ogonek. Jego ramiona wyciągają się, wykształca się staw łokciowy, wyodrębniają się palce. Zalążki nóg zakończone są stopami, pojawiają się maleńkie paluszki u stóp. Oczy dziecka chociaż są wielkości małej kropki składają się już z soczewki, tęczówki, rogówki i siatkówki. Przyszłe uszy zarysowane są jako dwie dziurki po bokach głowy.

Cały czas rozwija się łożysko. Kończy się rozwój pępowiny, która będzie łącznikiem między dzieckiem a łożyskiem. Minie jeszcze kilka tygodni, zanim przejmie funkcję odżywiania i zaopatrywania w tlen rozwijający się płód.

Jak czuje się mama - objawy ciąży w 6 tygodniu

Chociaż ciąża nie jest widoczna, przyszła mama doskonale czuje zmiany zachodzące w jej organizmie. Hormony umożliwiające rozwój dziecka i powiększanie się macicy powodują zmiany emocjonalne i fizyczne. Trapią cię zmiany nastroju w ciąży. Mogą pojawić się już poranne nudności w ciąży, które niedługo osiągną swój szczyt. Przyszłe mamy może zaskoczyć także szereg innych objawów wczesnej ciąży. Są nimi częstsze oddawanie moczu, nadmierna produkcja śliny, bóle podbrzusza, zaparcia, wzdęcia, plamienia z dróg rodnych czy też powiększenie i tkliwość piersi. W szóstym tygodniu ciąży mama może czuć się totalnie wyczerpana, ogarnia ją zmęczenie i senność. Odpoczynek jest teraz niezbędny. Natura zmusza zapracowane kobiety do zwolnienia tempa życia i skierowania energii na rozwój dziecka, który tej energii potrzebuje.

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa

Ciąża tydzień po tygodniu

I TRYMESTR

II TRYMERSTR

III TRYMESTR

1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży

Może Cię również zainteresować: