38 tydzień ciąży – objawy zbliżającego się porodu

38 tydzień ciąży - widoczne zwiastuny porodu

W trzydziestym ósmym tygodniu ciąży twoje dziecko waży już ponad trzy kilogramy, a jego długość to około pięćdziesiąt centymetrów. Malec nadal pozostaje aktywny, ale rozpycha się w brzuchu nieco rzadziej i możesz słabiej odczuwać jego ruchy. Z pewnością nie możesz doczekać się już porodu. Cierpliwości, nastąpi on na pewno w przeciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni.

Rozwój dziecka - 38 tydzień ciąży

Dziecko w 38 tygodniu ciąży w dalszym ciągu rośnie i gromadzi tkankę tłuszczową. Jego rozwój nie jest jednak już tak spektakularny, jak w poprzednich tygodniach. Niemal do końca rozwijać się będą płuca malca, a intensywny rozwój mózgu dziecka trwać będzie jeszcze długi czas po porodzie. Maluch jest już różowy, pulchny i niepomarszczony, ponieważ pod jego skórą odłożyła się warstwa tłuszczu. Ma piękne brwi i rzęsy, a jego paznokcie są tak długie, że po narodzinach może się nimi podrapać. Włosy na głowie dziecka mają długość 2-4 centymetry, a meszek płodowy prawie w całości zanikł. Serce bije z częstością 120-140 uderzeń na minutę. W ciele dziecka znajduje się 300 kości (dorosły człowiek ma ich 206), które zrosną się dopiero po narodzinach w późniejszych etapach rozwoju.

38 tydzień ciąży – waga dziecka

Statystyczny noworodek waży ponad 3 kilogramy, jednak to, ile powinno ważyć dziecko, jest bardziej zróżnicowane - prawidłowa masa ciała dziecka waha się już od 2,5 do nawet 4,5 kilogramów. Znaczne różnice w wadze pomiędzy dziećmi na tym etapie ciąży wynikają z wielu uwarunkowań. Dużą rolę odgrywają tutaj geny oraz budowa ciała przyszłej mamy. Maluchy ważące poniżej 2,5 kilogramów mają tak zwaną niską masę urodzeniową i ich stan zdrowia musi być kontrolowany przez pewien czas po narodzinach.

Samopoczucie w 38 tygodniu ciąży, a objawy porodu

Jesteś już bardzo zmęczona i ociężała. Za tobą dziewięć miesięcy wielkich zmian, które nastąpiły w twoim organizmie. Teraz twoje ciało przygotowuje się do zbliżającego się porodu. Objawem porodu jest obniżenie się brzucha. Jeśli jeszcze nie odczułaś ulgi w oddychaniu spowodowanej mniejszym uciskiem na przeponę i płuca, na pewno niedługo to nastąpi. Z pewnością zmieniły się twoje piersi, są teraz większe i pełniejsze. Może także wyciekać gęsta, żółtawa wydzielina z piersi - siara. Już teraz pomocne mogą być wkładki laktacyjne, które zapobiegną zabrudzeniu bielizny.

Poród w 38 tygodniu ciąży

Coraz częstsze skurcze, zwiastuny porodu, co chwilę dają znać, że już bardzo blisko do porodu. Obawy o to, że możesz je pomylić z tymi właściwymi skurczami są zbędne. Gdy już będzie po wszystkim, będziesz wiedziała, że prawdziwych skurczy porodowych nie da się pomylić z czymś innym. Pamiętaj, by torba do szpitala była w zasięgu twojej ręki. Warto też przetestować trasę dojazdu do szpitala i wybrać taką, która omija wszelkie korki. Pierwsza faza porodu trwa bardzo długo i na pewno zdążycie na czas, jednak po co się niepotrzebnie denerwować.

Na tym etapie mogą zdarzyć ci się omdlenia i zawroty głowy w ciąży. Upadek może być bardzo niebezpieczny dla dziecka, dlatego gdy tylko poczujesz się źle usiądź lub połóż się na podłodze i unieś nogi, napij się wody i zjedz coś lekkiego. Pamiętaj, że każde takie zdarzenie powinnaś zgłosić swojemu lekarzowi. W 9 miesiącu ciąży twój ginekolog może zlecić cotygodniowe badanie KTG (kardiotokografia), które monitoruje czynność serca płodu i czynność skurczową macicy oraz pozwala na ocenę stanu zdrowia twojego dziecka.

Jeśli zaplanowano u ciebie cesarskie cięcie, być może ciąża zostanie rozwiązana w ciągu najbliższych dni. Wskazania do cesarskiego cięcia to m.in. budowa miednicy uniemożliwiająca poród naturalny, ciąża mnoga, dziecko ułożone w macicy poprzecznie lub pośladkowo, łożysko przodujące czy poważna wada wzroku u ciężarnej.


Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

Ciąża tydzień po tygodniu

I TRYMESTR

II TRYMERSTR

III TRYMESTR

1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży

Może Cię również zainteresować: