35 tydzień ciąży - szybki przyrost masy ciała dziecka

35 tydzień ciąży - szybki przyrost masy ciała dziecka

W trzydziestym piątym tygodniu ciąży twoje dziecko przybiera intensywnie na wadze i gromadzi tkankę tłuszczową. Jego twarz jest już okrągła i pucułowata, a ciało już nie jest tak szczupłe, jak do tej pory. Malec waży już ponad 2500 gramów i do porodu przytyje jeszcze około kilograma.

Rozwój dziecka w 35 tygodniu ciąży

Całkowita długość twojego dziecka to już około 45 centymetrów. Wagę natomiast podaje się orientacyjnie, ponieważ kształtuje się teraz bardzo indywidualnie. Tłuszczu potrzebnego dziecku do utrzymywania ciepła i regulowania temperatury ciała przybywa w tempie około 14 gramów na dobę. Najlepszą i najdokładniejszą metodą do oszacowania przewidywanej masy ciała malucha będzie teraz badanie USG. Podczas tego badania lekarz określi wielkość dziecka i sprawdzi jego położenie w macicy.

Na głowie dziecka rosną włosy i mogą mieć już nawet kilka milimetrów. Malec pozbył się niemal całego meszku płodowego, a maź płodowa, którą był do tej pory pokryty, powoli rozpuszcza się w wodach płodowych.

W dalszym ciągu doskonali się układ odpornościowy oraz układ oddechowy dziecka. Powstają też ciągle nowe komórki mózgowe.

Twoje dziecko codziennie połyka wody płodowe, a następnie je wydala. W ten sposób potrafi się pozbyć nawet 500 ml moczu na dobę. Łożysko pełni przy tym istotną rolę, maluch oddaje przez nie zbędne produkty przemiany materii, które transportowane są do twoich nerek. W jelitach gromadzi się już charakterystyczna pierwsza kupka dziecka - smółka. Składa się ona głownie z żółci, martwych komórek przewodu pokarmowego oraz meszku płodowego połkniętego przez malucha.

Jak czuje się mama - samopoczucie w 35 tygodniu ciąży

Dziecko wypełnia niemal cały twój brzuch. Możesz odczuwać zmęczenie i ociężałość. Dokuczać ci będą zgaga, niestrawność, bóle pleców, problemy ze snem oraz potrzeba ciągłego oddawania moczu. Pojawić się mogą białe upławy z pochwy, nie powinny one jednak stanowić powodu do niepokoju, są naturalne na tym etapie ciąży.

Nie zapominaj o tym, jak ważna jest pełnowartościowa dieta w ciąży. Powinna ona zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Nie może również w niej zabrakną produktów zawierających żelazo, magnez oraz wapń. Jedz w miarę regularne posiłki w małych ilościach.

Jeśli zdecydowałaś się na dodatkowo płatną opcję „własnej” położnej, warto umówić się z nią na spotkanie i przedyskutować najważniejsze kwestie związane z porodem i przedstawić jej swój plan porodu.

Zostało ci już niewiele czasu do rozwiązania, dlatego powinnaś wiedzieć, jakie są oznaki rozpoczynającego się porodu. Zazwyczaj pierwszym symptomem są regularne skurcze macicy, inne objawy to ból w okolicy krzyżowej, odejście wód płodowych, odejście czopa śluzowego oraz dziwne samopoczucie. Pojawienie się któregokolwiek z tych objawów nie musi jednak oznaczać rozpoczęcia akcji porodowej. Oznaki porodu mogą pojawić się na kilka lub nawet kilkanaście dni przed narodzinami twojego dziecka. Aby było ci łatwiej na sali porodowej, poczytaj wcześniej o tym, jak wygląda typowy poród, jakie są jego fazy i ile trwają. Będziesz dzięki temu świadoma tego, co dzieje się z twoim ciałem i będziesz wiedzieć, co jeszcze przed tobą.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii
i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

Ciąża tydzień po tygodniu

I TRYMESTR

II TRYMERSTR

III TRYMESTR

1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży

Może Cię również zainteresować: