3 tydzień ciąży - jak wygląda zapłodnienie

3 tydzień ciąży

W odpowiednim miejscu i czasie muszą spotkać się niewidoczne gołym okiem plemnik i komórka jajowa. Niektórzy mówią o cudzie poczęcia. Właśnie wtedy w momencie zapłodnienia rozstrzygnie się nie tylko płeć dziecka ale wszystko to, o czym decydują geny.

Jak wygląda zapłodnienie?

Spośród kilkudziesięciu milionów plemników uwolnionych podczas stosunku płciowego, do miejsca zapłodnienia czyli, najczęściej, do bańki jajowodu dociera kilkanaście z nich. Te najszybsze i najbardziej odporne dotrą tam w czasie ok. 1,5 godziny. Najsłabsze odpadają już na początku - giną w kwaśnym środowisku pochwy. Reszta przedostaje się przez szyjkę macicy do jamy macicy. Tu, w bardziej sprzyjającym środowisku zasadowym, staną się, dzięki enzymom tam obecnym, ostatecznie zdolne do zapłodnienia. W miejscu zapłodnienia plemniki zaczynają wnikać w otoczkę komórki jajowej, jednak do środka dostaje się zazwyczaj tylko jeden. Kiedy dochodzi do zapłodnienia, to natychmiast zmienia się skład chemiczny wokół zapłodnionej komórki jajowej, co sprawia, że pozostałe plemniki obumierają. Plemnik, który wniknął do komórki jajowej, wnosi połowę cech dziedzicznych przyszłego dziecka. Płeć dziecka zależy wyłącznie od rodzaju plemnika, który zapłodni komórkę jajową.

Jak wygląda rozwój płodu? – 3 tydzień ciąży od zapłodnienia

Pierwsze 3 tygodnie ciąży są szczególnie istotne. W momencie zespolenia się gamet czyli po wniknięcia plemnika do komórki jajowej i połączenia się ich materiału genetycznego powstaje nowy człowiek - zygota. Na samym początku dziecko jest maleńką kulką złożoną z kilkuset komórek, które mnożą się w zawrotnym tempie.

Po 12 godzinach od momentu poczęcia w zapłodnionej komórce jajowej następuje wymieszanie i połączenie genów ojca z genami matki. Powstaje pierwsza komórka nowego organizmu, zwana zygotą, zawierająca 23 pary chromosomów. Zygota, wielkości mniejszej od kropki w zeszycie, ma już określoną płeć, kolor oczu, włosów, określone zdolności.

Po około 36 godzinach od momentu poczęcia następuje mitoza - proces dzięki któremu pojedyncza komórka dzieli się na dwie jednakowe komórki. Te dwie komórki po kolejnych kilkunastu godzinach, również ulegają podziałowi, tworząc zarodek składający się z czterech komórek. W ciągu paru dni liczba komórek staje się na tyle duża, że tworzy okrągłą grudkę zwaną morulą, przypominającą wyglądem owoc morwy. Siedem dni po zapłodnieniu dziecko liczy już około 100 komórek, a te rozpoczynają różnicowanie i tworzenie poszczególnych narządów człowieka. Z części z nich rozwinie się ciało dziecka, z pozostałych powstaną błony płodowe i łożysko. Pod koniec tego tygodnia może pojawić się niewielkie plamienie tak zwane plamienie implantacyjne. Może być ono spowodowane zagnieżdżaniem się zarodka w mocno ukrwionej błonie śluzowej macicy. Jest ono nieznaczne i pojawia się u niewielkiego odsetka ciężarnych kobiet. Większość nie zauważa zmian jakie zachodzą w ich organizmie.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

Ciąża tydzień po tygodniu

I TRYMESTR

II TRYMERSTR

III TRYMESTR

1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży

Może Cię również zainteresować: