28 tydzień ciąży - pora na liczenie ruchów dziecka

28 tydzień ciąży - pora na liczenie ruchów dziecka

W dwudziestym ósmym tygodniu ciąży twoje dziecko waży już ponad kilogram i ma około 37 cm wzrostu. Maluch ciągle przybiera na wadze, rosną jego włosy, widać wyraźnie brwi i rzęsy. Masz już za sobą dwie trzecie ciąży i niedługo zobaczysz swoje dziecko. Mniej więcej od tego okresu powinnaś zacząć liczyć jego ruchy. Taki monitoring jest niezwykle istotny, ponieważ daje ci informacje na temat zdrowia i kondycji twojego malca.

Rozwój dziecka w 28 tygodniu ciąży

Płuca w dalszym ciągu dojrzewają i przygotowują się do swojej roli. Gdyby twoje dziecko przyszło na świat już teraz, miałoby bardzo duże szanse na przeżycie, ale mimo to jest zdecydowanie za wcześnie na samodzielne oddychanie. Oskrzela rozwijają się i dzielą na mniejsze odgałęzienia. Część małych oskrzeli oraz oskrzeliki w płucach są już niemal gotowe do pracy.

Istniejące komórki nerwowe nieustannie się doskonalą. Dojrzewa mózg, na powierzchni którego zaczynają kształtować się charakterystyczne zwoje i bruzdy. Na tym etapie fale mózgowe przypominają fale mózgowe noworodka.

Twoje dziecko otwiera i zamyka oczy. Obserwuje co dzieje się wokół niego, na razie jednak nie ma zbyt wiele do oglądania, a obraz jest niewyraźny i rozmazany. Maluch zaczyna też mrugać powiekami. Gdy śpi, można zaobserwować u niego fazę snu REM (rapid eye movement - szybkie ruchy gałki ocznej), co może oznaczać sen dziecka.

Jak czuje się mama - samopoczucie w 28 tygodniu ciąży

W dwudziestym ósmym tygodniu ciąży możesz czuć się już nieco ociężała i niezdarna,  twoje ruchy stają się pozbawione gracji. Dodatkowo pojawią się uciążliwe bóle pleców, zgaga, wzdęcia czy zaparcia. Coraz częściej zaobserwować też możesz u siebie obrzęki i skurcze nóg. Jeśli dokucza ci puchnięcie nóg, staraj się nie spędzać zbyt wiele czasu w jednej pozycji i odpoczywaj z lekko uniesionymi nogami. Duży brzuch będzie powodował ból pleców, a także może przeszkadzać ci w spaniu. Często dokuczliwa na tym etapie staje się wzmożona aktywność dziecka. W efekcie możesz być zmęczona i niewyspana.

Częstotliwość jaką wykazują skurcze przepowiadające zwiększa się. Dopóki będą nieregularne i bezbolesne nie ma powodów do obaw, to normalny objaw przygotowujący kobietę do porodu.

Wiele przyszłych mam w trakcie ciąży skarży się na dolegliwość nazywaną zespołem niespokojnych nóg (RLS). Jest to nieodparty przymus poruszania nogami, drętwienie, swędzenie i mrowienie w nogach. Objawy pojawiają się zazwyczaj wieczorem. Nie ma niestety skutecznej metody leczenia RLS. Pomocne mogą natomiast okazać się preparaty z żelazem lub magnezem, spacery czy też rozciąganie mięśni. Niestety, bardzo często pomimo tych zabiegów nie odczuwa się ulgi.

Jeśli masz grupę krwi Rh-, powinnaś pomiędzy 28 a 30 tygodniem ciąży przyjąć zastrzyk z immunoglobuliną anty-RhD, zapobiegający potencjalnemu konfliktowi serologicznemu. Do konfliktu dochodzi jeśli matka ma grupę krwi Rh- a dziecko Rh+. W organizmie matki wytwarzają się wtedy przeciwciała, które mogą zwalczać czerwone krwinki płodu. Przeciwciała te nie są groźne w pierwszej ciąży, ale przy kolejnej mogą spowodować groźne powikłania.

Pamiętaj teraz o liczeniu ruchów płodu - to wyznacznik stanu twojego dziecka. Jak liczyć ruchy płodu? Wybierz porę dnia, w której twój malec jest najbardziej aktywny i nie śpi. Codziennie, zawsze o tej samej porze ułóż się wygodnie i zacznij liczyć. Ruchów powinno być nie mniej niż dziesięć przez dwie godziny. Nie panikuj, gdy będzie ich mniej, zjedz lekki posiłek, wypij coś, połóż się na lewym boku i zacznij liczyć jeszcze raz. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub udaj się do szpitala, jeśli bobas wykonał zbyt mało ruchów lub też jeśli jego ruchy stały się bardzo gwałtowne, nienaturalnie częste i zmieniły swój charakter. Ty znasz swoje dziecko najlepiej i wiesz w jaki sposób zachowuje się w twoim brzuchu. Gdy tylko zauważysz odstępstwa od normy, to znak, że zdrowie lub życie dziecka może być w niebezpieczeństwie.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii
i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

Ciąża tydzień po tygodniu

I TRYMESTR

II TRYMERSTR

III TRYMESTR

1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży

Może Cię również zainteresować: