27 tydzień ciąży: przyrost tkanki tłuszczowej

27 tydzień ciąży: przyrost tkanki tłuszczowej

Wraz z tym tygodniem ciąży rozpoczynasz siódmy jej miesiąc, wkraczasz wiec w ostatni, trzeci trymestr ciąży. U dziecka w dalszym ciągu dojrzewają wszystkie narządy oraz układy. To również okres intensywnego przybierania na wadze i nabierania tkanki tłuszczowej. Maluch waży około kilograma i mierzy trzydzieści cztery centymetry.

Rozwój dziecka w 27 tygodniu ciąży

W dwudziestym siódmym tygodniu ciąży twoje dziecko może zmienić pozycję i ustawić się główką do dołu. Nie jest to jednak reguła, maluch ma ciągle dużo miejsca i ma na to czas do około trzydziestego szóstego tygodnia ciąży. Twoje dziecko jest jeszcze ciągle bardzo szczupłe, ale powoli nabiera ciała i gromadzi tkankę tłuszczową. Do tej pory była to tkanka tłuszczowa brunatna (odpowiedzialna za wytwarzanie ciepła), teraz produkuje też żółtą tkankę tłuszczową, taką jak u ciebie. Pojawia się tłuszczyk wygładzający pomarszczoną skórę, charakterystyczną dla wcześniejszych faz rozwoju. Twoje dziecko staje się nie tylko większe, ale też mądrzejsze, ponieważ początek trzeciego trymestru to intensywny rozwój mózgu. Wyglądem przypomina on już mózg dorosłego człowieka. Jego zewnętrzna warstwa, która do tej pory była gładka, coraz bardziej się fałduje, zwiększając tym samym swoją powierzchnię. W tempie ekspresowym powstają połączenia pomiędzy poszczególnymi komórkami nerwowymi.

Dziecko ma teraz więcej kubków smakowych niż będzie miało po narodzinach. Reaguje ono na smaki, które do niego docierają. Najbardziej odpowiada mu słodki smak wód płodowych, ale gdy zjesz coś pikantnego, może zacząć mocno kopać.

Postępuje proces kostnienia kości, właśnie tworzą się wiązadła stawowe, dlatego staraj się, aby twoja dieta w ciąży była bogata w wapń, którego twoje dziecko bardzo potrzebuje w tym okresie. Chociaż wszystkie organy już pracują, to jednak nie wykorzystują jeszcze w pełni swoich możliwości, potrzebują dwóch miesięcy na osiągnięcie pełnej dojrzałości.

Samopoczucie w 27 tygodniu ciąży - kiedy zbliża się termin porodu

Oswoiłaś się już z byciem w ciąży, nauczyłaś doceniać ciążowe przyjemności i tolerować minusy tego stanu. Przyszedł czas na nowy zestaw zmian związanych ze zbliżającym się terminem porodu. Trzeci trymestr ciąży to okres, w którym dolegliwości przybierają na sile. Nie pozostaje ci nic innego jak uzbroić się w cierpliwość. Już niedługo przywitasz na świecie swoje dziecko i wszelkie niedogodności odejdą w niepamięć. Z pewnością wyczułaś już u siebie skurcze przepowiadające w ciąży. Twoja macica przygotowuje się w ten sposób do zbliżającego się porodu. Im bliżej rozwiązania tym intensywność skurczów Braxtona-Hicksa będzie większa. Twoje piersi stają się pełniejsze, a brodawki sutkowe zmieniają swój wygląd, są większe i ciemniejsze. Otoczka wokół sutka zatacza większy krąg i nazywana jest otoczką wtórną.

Początek trzeciego trymestru ciąży to dobry moment na to, by rozpocząć liczenie ruchów płodu. Obserwacja ruchów dziecka jest niezwykle ważna, gdyż wiele mówi nam o kondycji malucha. Przez godzinę powinnaś naliczyć pięć takich ruchów. Jeśli przez ten czas nie uda ci się tego zrobić, zjedz coś i połóż się wygodnie, malec powinien wtedy zareagować. Koniecznie skontaktuj się z lekarzem, gdy aktywność dziecka pomimo tych zabiegów nie wzrosła. Sygnałem ostrzegawczym może być też nadmierna ruchliwość malca, który do tej pory nie reagował tak gwałtownie. Może to świadczyć na przykład o niedotlenieniu. Fakt ten także powinnaś jak najszybciej zgłosić lekarzowi. Bardzo często okazuje się, że u dziecka wszystko w porządku i alarm był fałszywy. Mimo wszystko lepiej sprawdzić co dzieje się w twoim brzuchu i nie ryzykować zdrowia czy też życia dziecka.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

 

Ciąża tydzień po tygodniu

I TRYMESTR

II TRYMERSTR

III TRYMESTR

1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży

Może Cię również zainteresować: