21 tydzień ciąży - druga połowa ciąży

21 tydzień ciąży - druga połowa ciąży

Właśnie wkroczyłaś w drugą połowę ciąży. Twoje dziecko w dwudziestym pierwszym  tygodniu ciąży mierzy od czubka głowy do pośladków około osiemnaście centymetrów. Jego organizm jest już ukształtowany i teraz będzie doskonalił swoje funkcje,  gwałtownie wzrastał, a w najbliższym miesiącu przybierze na wadze około pół kilograma.

Rozwój dziecka w 21 tygodniu ciąży

Druga połowa ciąży to wzrost ilościowy dziecka. W tym czasie dziecko zwiększy swoją masę ponad dziesięciokrotnie. Wszystkie organy i narządy funkcjonują, chociaż nadal doskonalą swoje funkcje. Twarz twojego dziecka jest już niemal taka, jak będzie w chwili narodzin.  Ma wyraźne rysy, dobrze wykształconą linię czoła i brwi, jednak powieki nadal są złączone i zamknięte. Tworzy się pionowa bruzda pod nosem i do końca wykształca się małżowina uszna. W tym tygodniu ciemnieje meszek płodowy.

Wraz z rozwojem układu nerwowego ruchy dziecka są coraz lepiej skoordynowane. Maluch coraz częściej bawi się rękami oraz ssie kciuk i pociera twarz. Ma już swoje pory snu i czuwania, a  pora jego największej aktywności przypada na wieczór. Zdecydowanie więcej śpi, bo około dwudziestu godzin na dobę. Mięśnie karku są na tyle mocne, że może bez większego trudu trzymać prosto głowę, a jego ruchy będą przez ciebie teraz dobrze wyczuwalne. Ważnym osiągnięciem tego tygodnia jest doskonalenie się systemu odpornościowego. Powstają białe ciałka krwi, których głównym zadaniem jest zwalczanie infekcji. Doskonali się zmysł smaku dziecka, a dieta matki w ciąży, zdaniem naukowców, zaczyna wywierać wpływ na smak płynu owodniowego i kształtować przyszłe preferencje żywieniowe dziecka. W tym okresie dzieci zaczynają się różnić między sobą wzrostem i masą ciała, dlatego termin porodu wyznaczony na podstawie aktualnego USG może być nieprecyzyjny.

 

Samopoczucie w 21 tygodniu ciąży

W tym tygodniu ciąży większość przyszłych mam odczuwa już regularnie ruchy dziecka.  Macica powiększa się i przekracza linię pępka, tym samym eksponując twój brzuch. Pojawiają się teraz nowe niewygody i bóle w ciąży. Najczęściej w nocy odczuwane są skurcze łydek i stóp. Ich przyczyną jest przede wszystkim zaburzona równowaga gospodarki elektrolitów: wapnia i fosforu, magnezu i potasu. Macica naciska na narządy wewnętrzne i duże naczynia żylne w jamie brzusznej, dlatego zmagasz się ze zgagą i bólami nóg. Zadbaj o swój komfort psychiczny. Pamiętaj, że dziecko może w pewnym sensie czuć to, co czuje mama, zarówno szczęście i spokój, ale też złość i strach.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

 Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

Ciąża tydzień po tygodniu

I TRYMESTR

II TRYMERSTR

III TRYMESTR

1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży

Może Cię również zainteresować: